Inštrukcie pre aktiváciu Microsoft Windows 10 Pro / Home

Ďakujeme za nákup.

Slovenská verzia Microsoft Windows 10 pro na stiahnutie:

https://www.microsoft.com/sk-sk/software-download/windows10ISO

_________________________________________________

 

 

Ako nainštalovať Windows 10?

Pred rokmi možno platilo, že by si inštalácia operačného systému zaslúžila samostatný vedný odbor, no dnes to tak ale už nie je. Microsoft sa snaží sprístupniť inštaláciu Windows čo možno najväčšiemu množstvu užívateľov. Vďaka radu zjednodušení tak dokáže systém Windows 10 s malou pomocou nainštalovať bez problémov každý. To si teraz ukážeme v našom sprievodcovi. Ako teda nainštalovať Windows 10?

Ako nainštalovať Windows 10?

Ako nainštalovať Windows 10? – OBSAH

 1. Z čoho budete Windows 10 inštalovať?
 2. Vytvorte inštalačný USB disk Windows 10
 3. Nabootujte inštaláciu Windows 10 z USB alebo DVD
 4. Nainštalujte Windows 10

1) Z čoho budete Windows 10 inštalovať?

Najprv si je potrebné uvedomiť, ako ste svoj operačný systém zakúpili. Windows 10 je dnes možné zaobstarať ako krabicovú verziu s fyzickým nosičom, čo môže byť DVD alebo modernejší USB flash disk. Druhou možnosťou, ako prísť k legálnemu Windowsu, je samozrejme elektronická licencia..

iUSB je lepšie ako DVD
Flash disk ako inštalačné médium postupne preberá opraty ustupujúcich DVD mechaník. Tie už sa do nových počítačov pomaly prestávajú montovať. Predovšetkým to platí pri herných PC, ktoré DVD už takmer nevyužijú. USB port na druhú stranu majú všetky počítače, takže sa nestane, že by ste inštalačný flash disk nemali takzvane „kam strčiť“. Flash disk má navyše ešte jednu výhodu: inštalácia Windows je z neho je rýchlejšia ako z DVD.

Samotná inštalácia systému Windows 10 má pri všetkých variantoch rovnaký priebeh, líšia sa však prípravnými fázami. Kým inštaláciu z fyzického média spustíte jednoduchým načítaním DVD alebo flash disku v počítači, pri elektronickej licencii je nutné najskôr takéto médium vytvoriť. Spoločne si všetko postupne prejdeme.

Ešte pred začiatkom je vhodné upozorniť, že existujú dva druhy inštalácie Windows: tzv. čistá inštalácia a upgrade. Čistá inštalácia sa vykonáva na prázdny disk zvyčajne na novom PC, alebo ak chcete systém preinštalovať od nuly – je si ale potrebné uvedomiť, že v tomto prípade dôjde k odstráneniu všetkých dát na danom disku. V priebehu inštalácie teda dostanete šancu naformátovať všetky dostupné diskové oddiely, a urobiť tak svoj počítač dokonale nezaťažený akúkoľvek minulosťou. 

USB Flash Disk
Na inštaláciu Windows vám bude stačiť úplne obyčajný USB flash disk. Len pozor, aby mal aspoň 4 GB.

Okrem čistej inštalácie môžete tiež vykonať upgrade, ktorý vám umožní zachovať súbory, nastavenia aj aplikácie. Upgrade systému, napríklad zo staršej verzie Windows na Windows 10, je samozrejme oveľa priamočiarejší, no nezabezpečí vám nový štart s čistým štítom. Obe možnosti počas návodu včas pripomenieme, nie je ale od veci si ich vopred rozmyslieť. Taktiež vyzývame na zálohovanie dát, ktoré je odporúčané pri každej manipulácii so systémom.

iVPN
Základom každého bezpečného a šifrovaného pripojenia na menej zabezpečenej sieti (internet) je nástroj označovaný ako virtuálna privátna sieť, resp. VPN. Čo je VPN a ako nastaviť VPN na počítači s Windows 10 v niekoľkých krokoch sa dočítate v našom článku.

Zo všetkého najskôr si však ukážeme, ako vytvoriť inštalačný USB disk. Ak už svoje inštalačné médium máte, preskočte na kapitolu 3 nabootujte inštaláciu Windows 10 z USB alebo DVD.

2) Vytvorte inštalačný USB disk Windows 10

Ak ste si zaobstarali licenciu Windows 10 pomocou digitálnej distribúcie, získali ste prístup k potrebným inštalačným súborom. Jedná sa s najvyššou pravdepodobnosťou o obraz disku (prípona ISO), ktorý bude treba preniesť na fyzické médium, teda vypáliť na DVD alebo nahrať na USB disk. Vzhľadom k vymieraniu optických mechaník sa použitie flash disku javí ako lepšia možnosť, a my vám teda ukážeme, ako taký inštalačný disk vytvoriť.

iWindows Media Creation Tool
Bootovateľný USB flash disk môžete realizovať aj pomocou Windows Media Creation Tool, ktorý je dostupný na internetových stránkach Microsoftu. V niekoľkých krokoch ním možno vytvoriť ISO súbor, DVD disk alebo USB flash disk, z ktorého je možné systém nainštalovať. Softvér nepracuje s obrazmi ISO, všetky potrebné dáta si sťahuje z internetu. Ak teda inštalačný súbor Windows nemáte, môžete použiť tento softvér. Pomocou tohto softvéru je tiež možné vykonať upgrade zo staršej verzie na Windows 10.

Na USB flash disk však nemôžete inštalačné súbory Windows 10 len tak skopírovať. Musia sa vložiť prostredníctvom špeciálneho softvéru, ktorý ho naformátuje tak, aby z neho bolo možné bootovať. To vám bezpochyby zaistí celý rad softvérov. Spomenieme dva. Prvým je už spomínaný Media Creation Tool priamo od Microsoftu a druhým softvér Rufus, ktorý vám umožní vytvoriť inštalačný disk z obrazu ISO.

Vytvorenie inštalačného média je proces, na ktorého konci získame USB flash disk, z ktorého bude možné inštalovať systém Windows:

 1. Stiahnite si portable verziu softvéru Rufus. Jeho inštalácia nie je nutná.
 2. Pripojte k počítaču USB disk s veľkosťou aspoň 4 GB. Len upozorňujeme, že počas vytvárania inštalačného média dôjde k jeho formátovaniu – teda zmazaniu. Preto si z neho všetky údaje najskôr skopírujte niekam inam.
 3. Program Rufus spusťte.
 4. Váš USB disk by mal byť predvolený v poli Zariadenie. Ak to tak nie je, alebo máte k počítaču pripojených viac jednotiek USB, rozkliknite túto voľbu šípkou vpravo a vyberte zodpovedajúci flash disk.
 5. V spodnej časti okna zaškrtnite možnosť Vytvoriť bootovateľný disk a vpravo odkliknite ikonu optickej mechaniky s diskom.
  Aplikácia Rufus
 6. Vyhľadajte v počítači inštalačný ISO súbor Windows 10.
 7. Zanechajte všetky nastavenia v stave, v akom sú po pridaní súboru ISO, prípadne skontrolujte, aby zodpovedali našim nastaveniam. Pole Nový názov zväzku sa môže líšiť.
  Aplikácia Rufus
 8. Kliknite na Spustiť a počkajte, kým softvér Rufus dokončí všetky potrebné procesy, ktorých priebeh môžete sledovať v spodnej časti okna.
  Aplikácia Rufus
 9. Teraz môžete disk vybrať a použiť ho ďalej podľa nášho návodu.
iKomplexnejší článok o bootovacom USB flash disku
O tom, ako vytvoriť bootovací USB kľúč pre Windows, pre vás máme celý, komplexnejší článok.

3) Nabootujte inštaláciu Windows 10 z USB alebo DVD

Ak je niektorá časť procesu inštalácie Microsoft Windows 10 zradná, je to táto. Jej záludnosť tkvie v nutnosti prenastaviť poradie bootovania zariadenia. Pokročilým používateľom to bude pripadať ako hračka, no tí, pre ktorých je ale BIOS sprosté slovo, by mohli byť ľahko vydesení. Niet sa čoho báť. V tejto fáze je našou úlohou zmeniť postupnosť zariadení, z ktorých bude počítač po spustení čítať dáta. To zaistíme cez boot menu, ktorým však nemusí byť BIOS vybavený a môže byť potrebné navoliť túto prioritu priamo v jeho prostredí. Nástupcom BIOSu je systém UEFI, s ktorým sa dnes stretnete pravdepodobnejšie. Okrem radu inovácií môže prinášať tiež prívetivejšie užívateľské prostredie.

iUEFI môže niekedy spôsobovať problémy pri bootovaní z jednotiek so súborovým systémom NTFS. Softvér Rufus toto rieši použitím bootloaderu UEFI: NTFS. Ak sa aj napriek tomu stretávate s problémami, vždy môžete zmeniť Boot Mode z UEFI na Legacy, čo by malo eliminovať všetky problémy tohto charakteru. Urobíte tak v Boot Menu alebo v BIOSe. Táto voľba sa zvyčajne nachádza vysoko na stránke.

Nastavenie priority bootovania zaistí, že sa po zapnutí PC načíta obsah USB:

 1. Zapnite počítač, prípadne ho reštartujte, ak ho máte už zapnutý.
 2. Ihneď po štarte sa snažte vstúpiť do BOOT menu, spravidla klávesom F12 alebo DELETE. Ak sa nič nestane, budete musieť počítač opäť reštartovať a pokúsiť sa znovu. Existuje šanca, že BIOS samostatným BOOT menu nedisponuje a vy teda budete nútení vstúpiť do jeho hlavnej ponuky. Tá sa zvyčajne skrýva pod klávesom F2, ale to sa môže meniť, preto vyskúšajte viacero F klávesov. Ak sa nedarí, pozrite sa do manuálu počítača alebo základnej dosky, kde by mal byť kláves špecifikovaný. V základnom prostredí BIOSu vyhľadajte záložku, ktorá je príhodne popísaná ako "Boot", a prejdite do nej. Nájdete tam možnosti bootovania.
 3. Po úspešnom vstupe do BOOT menu musíme vyhľadať riadok, v ktorom sa nachádza náš USB disk/DVD s inštalačnými súbormi Windows. Bohužiaľ, presne navigovať v tomto prípade nie je možné, pretože vzhľad BIOS/UEFI sa pri jednotlivých výrobcoch líši. Spravidla je potrebné dostať riadok s inštalačným médiom na prvú pozíciu, aby získal najvyššiu prioritu bootovania. Mohla by vám pomôcť navigačná nápoveda, ktorá sa zvyčajne nachádza na spodnom okraji obrazovky.
 4. Uložte nastavenia a odíďte z BIOSu, zvyčajne vám to umožní stlačenie klávesa F12.
 5. Po odchode z BIOSu by malo dôjsť k načítaniu, čiže nabootovaniu, inštalačného súboru z USB flash disku/DVD.

4) Nainštalujte Windows 10

Po relatívne neprehľadnom prostredí BIOSu sa dostávame späť na priamočiaru dráhu potvrdzovania jednoduchých okien. Microsoft sa snažil inštaláciu svojho systému Windows 10 čo najviac uľahčiť, čo sa mu pomerne darí.  Hoci sme si istí, že k samotnej inštalácii nie je naša pomoc úplne potrebná, rozhodli sme sa pre vás malého sprievodcu pripraviť.

iInštalácia Windows 7
Máme pre vás článok Inštalácia Windows z USB kľúča (NÁVOD), ktorý mimo iného rieši aj inštaláciu Windows 7.
 1. Na prvej zobrazenej strane sa nachádzajú jazykové a časové predvoľby. Ak nastavenia nezodpovedajú vaším preferenciám a je možné ich zmeniť, zmeňte ich.
  Prvé okno inštalácie Windows 10
 2. V tejto chvíli už predpokladajme, že chcete inštalovať nový systém Windows. Na to prekvapivo slúži jediné tlačidlo uprostred s nápisom „Inštalovať“. Kliknite na neho.
  Druhé okno inštalácie Windows 10
 3. Teraz máte možnosť zadať produktový kľúč vašej licencie. Urobte tak. V prípade, že ho nemáte k dispozícii, môžete teraz pokračovať v inštalácii a Windows aktivovať až v čase jeho plnej funkčnosti. Pokračujte teda kliknutím na „Ďalej“ alebo na „Nemám kód Product Key“, obe možnosti vás pustia v inštalácii ďalej.
  Tretie okno inštalácie Windows 10
 4. Ďalšia strana obsahuje obligátne licenčné podmienky, ktoré v záujme pokračovania inštalácie prečítajte a, ak chcete, potvrďte.
  Štvrté okno inštalácie Windows 10
 5. Pokiaľ máte na svojom počítači staršiu verziu Microsoft Windows a chcete vykonať iba aktualizáciu, vyberte na ďalšej strane vrchnú možnosť „Inovácia“. V prípade, že je váš počítač napríklad nový a systém na ňom zatiaľ nemáte, spoľahnite sa na spodnú voľbu „Vlastná“. Tento variant voľte aj v prípade, ak plánujete existujúci systém nahradiť novou, tzv. „čistou“ inštaláciou. Upozorňujeme však, že pri „čistej“ inštalácii prídete o všetky dáta, ktoré sa na danom disku nachádzajú.
  Piate okno inštalácie Windows 10
 6. Teraz vyberte diskovú jednotku, na ktorú chcete systém Microsoft Windows 10 nainštalovať. Je tiež dobrým zvykom diskovú jednotku naformátovať. Majte ale na pamäti, že pri formátovaní z nej budú vymazané všetky dáta. Upozorňujeme, že by mala byť jednotka dostatočne veľká. Hoci má inštalačný súbor len 3 GB, spravidla sa odporúča veľkosť aspoň medzi 40 až 60 GB. Je to kvôli potrebám aktualizácií a niektoré aplikácie k svojej správnej funkcii tiež vyžadujú miesto na systémovej jednotke. Na túto tému sa môžete pozrieť v našom článku o delení pevných diskkov.
  Šieste okno inštalácie Windows 10
 7. Počkajte na dokončenie všetkých inštalačných procesov. Samotná inštalácia Windows 10 sa už blíži.
  Siedme okno inštalácie Windows 10
 8. Ďalšie okná sú už zahalené v užívateľsky prívetivejšom šate Windows 10 a ponúkajú na výber oblasť, v ktorej sa nachádzate. Predvolená oblasť je Slovensko. Ak súhlasíme s oblasťou, pokračujeme kliknutím na „Áno. Teraz sa nám ponúka výber rozloženia klávesnice. Tu zvolíme požadované rozloženie (predvolené Slovenské) a výber potvrdíme kliknutím na „Áno“. 
  Ôsme okno inštalácie Windows 10 Ôsme okno inštalácie Windows 10
 9. V tomto kroku si vyberieme, ako chceme zariadenie nastaviť. Konto Microsoft si plánujeme nastaviť pre seba, takže zvolíme „Nastaviť na osobné použitie“ a voľbu potvrdíme kliknutím na „Ďalej“.
  Deviate okno inštalácie Windows 10
 10. Teraz sa nám ponúka prihlásenie sa cez konto Microsoft. Ak žiadne konto nemáme, prihlásenie preskočiť a pokračovať offline. Vľavo dole klikneme na možnosť „Offline konto“ a voľbu potvrdíme kliknutím na „Ďalej“. Ďalšie okno sa nás pýta, či sa chceme prihlásiť alebo si vytvoriť nové konto Microsoft. Teraz možnosť vytvorenia konta Microsoft preskočíme a pokračujeme kliknutím na „Možno neskôr“.
  Desiate okno inštalácie Windows 10 Desiate okno inštalácie Windows 10
 11. V tomto kroku jednoducho zadáme, kto bude používať tento počítač. Napíšeme meno konta a pokračujeme kliknutím na tlačidlo „Ďalej“. Ďalej máme možnosť zadať heslo. Môžete, no nemusíte zadať heslo. Tento krok je nepovinný. Pokračujeme kliknutím na „Ďalej“.
  Jedenáste okno inštalácie Windows 10 Jedenáste okno inštalácie Windows 10
 12. V tomto poslednom kroku máme možnosť zvoliť si rôzne nastavenia ochrany osobných údajov. Všetky nastavenia je možné dodatočne zmeniť vo Windowse. Zvolíme si nastavenia podľa uváženia a pokračujeme kliknutím na tlačidlo „Prijať“.
  Dvanáste okno inštalácie Windows 10
 13. Teraz sa už nachádzate na ploche systému Microsoft Windows 10 a môžete svoj nový systém používať tak, ako vám to jeho verzia umožňuje.
  Trináste okno inštalácie Windows 10

 

 

 

 

Re-predaj softvérových licencii

Rozsudok Súdneho Dvora (velka komora)

Tlačová sprava Sudneho dvora EU č. 94/2012 zo dna 3.7.2012

 

 

S Pozdravom

Terabyte tím